iste-volkswagen-yenilikleri,7rsQqCSbU0qbGwX0p2weGg
Yazan:znn / Volkswagen / / 0 Yorum

Bir Volkswagen, hayattta hiçbir yerde bulamayacağınız birçok özelliğe sahiptir. İşte size bunlardan yalnızca birkaçı…

ŞERİT DEĞİŞTİRME ASİSTANI

Kör noktalardaki tehlikeleri fark edebilmek. Volkswagen bunu sizin için yapıyor. Sistem, siz şerit değiştirirken kör noktaları kontrol ediyor ve herhangi bir tehlike olduğunda yan aynaların iç kısımındaki led ışıkları çalıştırarak sizi uyarıyor. Şerit Değiştirme Asistanı, manuel olarak aktif hale getirilebiliyor ve 65 km/h hızda çalışmaya başlıyor. Arka bölgedeki radar sensörleriyle geride kalan trafiği denetliyor. Şerit değiştirirken tehlikeli olabilecek ya da çok hızlı yaklaşan araçlar radar tarafından tespit ediliyor. Şerit Değiştirme Asistanı, Volkswagenlerde opsiyonel olarak sunuluyor.

YORGUNLUK TESPİT SİSTEMİ

Diyelim ki, geç saatlere kadar çalıştınız. Otomobilinize atlayıp, eve dönmeniz gerekiyor. İnsanlık hali, yolda göz kapaklarınız ağırlaşmaya başladı. Eğer bir Volkswagen sahibiyseniz, böyle durumlar sizin için bir soruna dönüşmüyor. Yorgunluk Tespit Sistemine sahip Volkswageniniz, yorgunluk belirtisi tespit ettiği anda sizi ikaz sesi ve kontrol panelindeki ikaz ışığı ile mola vermeniz için uyarıyor. Eğer ara vermeden aracınızı kullanmaya devam ederseniz, 15 dakika sonra bu uyarı tekrar ediliyor. Peki böyle bi sisteme neden ihtiyacınız var? Araştırmalara göre trafik kazalarının %25’i yol yorgunluğundan kaynaklanıyor. Üstelik bu kazaların sonuçları genellikle ciddi yaralanmalar ile sonuçlanıyor, çünkü yorgunluktan uyuyakalan sürücülerin genellikle tepki vermeye zamanları olmuyor. İşte Volkswagen’deki Yorgunluk Tespit Sistemi sizi böyle tehlikeli durumlara karşı önceden uyarıyor. Bu teknoloji, Tiguan Sport&Style ve White Night donanımda, tüm Volkswagen CC’lerde ve ayrıca Passat, Passat Variant Comfortline ve Highline donanımlarında standart, Trendline donanımda ise opsiyonel olarak sunuluyor.

ADAPTİF HIZ SABİTLEYİCİ

Adaptif Hız Sabitleyici özelliği, önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi korumanıza yardımcı oluyor. Radar sensörleri, 200 metreye kadar olan mesafedeki araçları tespit ederek sizi belirli bir uzaklıkta tutuyor. Böylece trafik içinde fren ya da gaz pedalını kullanmadan, öndeki araca göre seyir etmenizi sağlıyor. Tehlikeli bir durumda, sizi önce görsel ve sesli olarak, sonra da kısa bir frenle uyarıyor. Tepki vermemeniz durumunda, gerçekleşmesi muhtemel çarpışma şiddetini azaltmak için otomatik olarak fren basıncı oluşturuyor ve kazayı hafifletmek için acil fren fonksiyonunu aktif hale getiriyor. Bu sırada emniyet kemerleri yine otomatik olarak geriliyor. Eğer sert bir fren gerekiyorsa sizi görsel ve işitsel olarak uyararak frene basmanızı istiyor. Yol boşalır boşalmaz, araç tekrar otomatik olarak kendi hızına dönüyor.

motor-ariza-lambasi-neden-yanar_646x340

Aracınızın Arıza Lambası Yanıyorsa; Arıza Lambası İşaretleri Ve Anlamları

Nasıl ki trafik levhaları ve işaretleri doğru bir sürüş açısından oldukça önem taşır, araba arıza işaretleri de güvenliğimiz ve konforumuz açısından önemlidir. Bir nevi aracın dili anlamına gelen arıza lamba işaretleri, sizin ve aracınızın arasındaki iletişimin eksiksiz bir şekilde kurulmasını sağlar. Birçok modelde arıza işaretlerinin sembolleri değişiklik gösterebilir ama bu anlamlarının değiştiğini göstermez. Sağlıklı ve güvenli bir sürüş için arıza lambası işaretlerini ve anlamlarını bilmek gerekir.

Start/Stop simgesi: Motorun tekrardan çalışması için ayağınızın frenden çekilmesi gerektiğini gösterir.

Emniyet kemeri uyarısı: Emniyet kemerinizin takılmış olmadığını söyler.

Motor basıncı uyarısı: Sistemdeki yağ basıncının azaldığını işaret eder.

Fren sistemi uyarısı: El freni çekilmiş olmadığı zamanlarda yanıyorsa frenlerin hidroliğinde bir sorun olduğunu gösterir.

Fren balatası aşınma uyarısı: Fren balatalarının aşınmaya başladığını belli eder.

Soğutma sistemi uyarısı: Aracınızın motorunun soğuma suyu sıcaklığının olmadı gereken ısıdan çok daha düşük olduğunu gösterir.

Motor yağı seviye uyarısı: Aracınızın motorunun yağ seviyesinin olması gerekenden düşük olduğunu ve yağ takviyesinde bulunmanız gerektiğini gösterir.

Elektromekanik desteği uyarısı: Elektromekanik direksiyon devre dışında kaldığı zaman yanmaya başlar.

Alternatör uyarısı: Yandığı zaman aracınızda bulunan bütün gereksiz elektrik aksamlarını kapatmanız gerekir.

Servis arıza uyarısı: Eğer aracınızın kontak anahtarı açık olduktan dört saniye sonra sönmüyorsa en kısa sürede aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Egzoz gazı uyarısı: Aracınızı hızlı bir şekilde kullanmamanız ve aracınızı servise götürmeniz gerektiğini işaret eder.

ABS fren sistemi uyarısı: Aracınızda bulunan ABS sistemi çalışmadığını gösterir.

Hava süspansiyon uyarısı: Aracınız ile zeminden yüksekliği arasında bir sorun olduğunu, aracınızın dengesinde bir problem olduğunu gösterir.

Lastik basınç uyarısı: Aracınızın lastiğinin basıncında düşüş olduğunu gösterir. Ayrıca bu uyarı, aracınızın lastiklerine zincir takmanız gerektiğini de vurgular.

Arızalı ampul uyarısı: Aracınızın dış aydınlatma sistemindeki ampullerde arıza olduğunu gösterir.

Yakıt miktarı uyarısı: Yandığı zaman aracınızdaki yakıtın azaldığını görebilirsiniz. Bu durumda en kısa sürede aracınıza yakıt depolamanız gerekir.

Çevre inceleme sistemi: Aracınızın çarpışma riski taşıdığını belirtir.

kaynak